East County Sports

CIFSDS Softball Championships Scoreboard

2021 EAST COUNTY PREP SOFTBALL


Saturday’s  Games
 D-2 Playback Final Game
Helix 2, Del Norte 1
B5: Kori Jonilonis (H), 2-run single

CIFSDS Championship Games
Open: Mater Dei Catholic 10, Rancho Buena Vista 0 (6 inn.)
D1:  San Marcos 1, Rancho Bernardo 0 (walk-pff winner)
D2: Otay Ranch 4, Helix 0
D3: Mira Mesa 10, El Camino 9 walk-off winner)
D4: Holtville 13, Bayfront Charter 7
D5: Kearny 8, Orange Glen 2

CIF-SAN DIEGO SECTION
SPRING 2021 CHAMPIONSHIPS
SOFTBALL
OPEN DIVISION
First Round – Tue., June 8
(1) Mater Dei Catholic 8, (8) Mission Hills 1
(4) Carlsbad 10, (5) Eastlake 5
(6) Patrick Henry 13, at (3) Bonita Vista 4
(2) Rancho Buena Vista 2, (7) Cathedral Catholic 1
Second Round — Fri., June 11
Winners Bracket
Mater Dei Catholic 7, Carlsbad 1
Rancho Buena Vista 10 Patrick Henry 0 (5 inn.)
Challenger Bracket
Mission Hills 3, at Eastlake 2
Cathedral Catholic 8, at Bonita Vista 3
Third Round — Tue., June 15
Challenger Bracket
Carlsbad 8, Mission Hills 3
Patrick Henry 9, Cathedral Catholic 8
Mission Hills at Rancho Buena Vista
Bracket Final — Wed., June 16
Mater Dei Catholic 8, Carksbad 3
Rancho Buena Vista 8, Patrick Henry 1
Playback Final — Fri., June 18
none
Championship — Sat., June 19
Mater Dei Catholic 10, Rancho Buena Vista 0 (6 inn.)
.
DIVISION I
Play-In — Mon., June 7
(1) Torrey Pines – bye
Mater Dei Catholic 8, Carksbad 3
(9) Granite Hills 5, at (8) Scripps Ranch 0
(5) San Pasqual 4, (12) El Centro-Southwest 0
(4) Rancho Bernardo – bye
(3) Santana – bye
(6) Brawley 10, (11) Poway 1 (Tue.)
(7) Ramona 5, (10) Grossmont 2
(2) San Marcos — bye
First Round — June 9
Torrey Pines 2, Granite Hills 1
Rancho Bernardo 9, San Pasqual 2
Brawley 6, at Santana 4
San Marcos 4, Ramona 3
Second Round — Thurs., June 10
Winners Bracket
Rancho Bernardo 6, at Torrey Pines 5
San Marcos 6, Brawley 2
Challengers Bracket
San Pasqual 5, Granite Hills 1
Ramona 11, at Santana 2
Third Round — Mon., June 14
Challengers Bracket
Torrey Pines 2, San Pasqual 1
Brawley 5, Ramona 4 (11 inn.)
Fourth Round — Wed., June 16
Winners Bracket Final
Rancho Bernardo 4, at Torrey Pines 3

San Marcos 11, Brawley 0 (5 inn.)
Playback Final — Thurs., June 17
None
Championship — Fri., June 18
San Marcos 1, Rancho Bernardo 0
.
DIVISION II
Special Play-In Game — Mon., June 7
(12) Olympian 5, at (13) Clairemont 3
Play-In – Tue., June 8
(1) Helix – bye
(8) Hilltop 5, (9) Mt. Carmel 4
(5) Del Norte 11, (12) Olympian 1
(4) Steele Canyon – bye
(3) University City – bye
(11) La Costa Canyon 5, at (6) Mar Vista 2
(7) El Capitan 17, (10) Mission Bay 7
(2) Otay Ranch – bye
First Round — Wed., June 9
Helix 3, Hilltop 1
Steele Canyon 3, 
Del Norte 2
University City 6, La Costa Canyon 5
Otay Ranch 8, El Capitan 3

Second Round 
— Fri., June 11
Winners Bracket
Helix
 7, Steele Canyon 2
Otay Ranch 10, University City 7
Challengers Bracket
Del Norte 7, Hilltop 7 (Mon., June 14)
La Costa Canyon 10, at El Capitan 0 (5 inn.)
Third Round — Tue., June 15
Challenger Bracket
Del Norte 5, at Steele Canyon 0
University City 6, La Costa Canyon 2
Winners Bracket Final — Thurs., June 17
Del Norte 8, at Helix 1
Otay Ranch 7, University City 0
Playback Final — Fri., June 18
Helix 2, Del Norte 1
Championship — Sat., June 19
Otay Ranch 4, at Helix 0
.
DIVISION III
Play-In — Mon., June 7
(1) Canyon Crest
(8) Westview 4, (9) West Hills 0
(5) Our Lady of Peace 4, (12) Coronado 0
(4) Mira Mesa – bye
(3) Escondido Charter – bye
(6) El Camino 11, (11) San Diego HS 2
7) Valhalla 10, (10) Sweetwater 2
(2) Serra – bye
First Round — Wed.., June 9
Canyon Crest 8, Westview 2
Mira Mesa 3, Our Lady of Peace 2
Escondido Charter 5, El Camino 4
Valhalla 8, at Serra 3
Second Round — Thurs., June 10
Winners Bracket
Mira Mesa 9, at Canyon Crest 5
Valhalla 5, at Escondido Charter 3
Challenger Bracket
Our Lady of Peace 4, Westview 3
El Camino at Serra, ppd.. (Tuesday)
Third Round — Tue., June 15
Challenger Bracket
Canyon Crest 7, Our Lady of Peace 6
El Camino 5, at Escondiudo Charter 4 (Wed.)
Bracket Final — Thurs., June 17
Canyon Crest 13, Mira Mesa 7
El Camino 10, Valhalla 0 ( 5 inn.)
Playback Final — Fri., June 18
Mira Mesa 4, at Canyon Crest 1
El Camino 14, Valhalla 6
Championship — Sat., June 19
Mira Mesa 10, El Camino 9
.
DIVISION IV
Play-In – Mon., June 7
(1) Bayfront Charter – bye
(8) Tri-City Christian 1, (9) Montgomery 0
(5) Sage Creek 4, (12) Fallbrook 3
(4) Morse – bye
(3) La Jolla – bye
(6) San Dieguito 14, (11) Monte Vista 2
(7) Classical Academy 8, (10) Mount Miguel 3
(2) Holtville – bye
First Round — Wed., June 9
Bayfront Charter 6, Tri-City Christian 4
Morse 3, Sage Creek 2
La Jolla 3, San Dieguito 2
Holtville 10, Classical Academy 0
Second Round — Fri., June 11
Winners Bracket
Bayfront Charter 4, Morse 3
Holtville 13, La Jolla 1 (Thurs.)
Challenger Bracket
Tri-City Christian 3, at Sage Creek 1
San Dieguito 17, Classical Academy 7 (6 inn.)
Third Round — Tue., June 15
Challenger Bracket
Morse 7, Tri-City Christian 2
La Jolla 7, San Dieguito 4
Bracket Final — Thurs.,June 17
Bayfront Charter 6, Morse 5
Holtville 13, La Jolla, 1 (5 inn.)e
Playback Final — Fri., June 18
None
Championship — Sat., June 19
Holtville 13, Bayfront Charter 7
.
DIVISION V
Play-In — Mon., June 7
(1) Kearny – bye
(9) Maranatha Christian 26, at (8) CV-Victory Christian 8
(5) Hoover df. (12) Lincoln, forfeit
(4) San Ysidro – bye
(3) Mountain Empire – bye
(6) Guajome Park df. (11) Crawford, forfeit
(7) Orange Glen 11, (10) Castle Park 1
(2) CV-Calvary Christian – bye
First Round — Tue., June 8
Kearny 18, Maranatha Christian 1
San Ysidro 8, Hoover 6
Guajome Park 19, Mountain Empire 3
Orange Glen, at CV-Calvary Christia 0
Third Round — Thurs., June 10
Winners Bracket
Kearny 7, San Ysidro 0
Orange Gen 12, at Guajome Park 0 (Wed., June 16)
Challenger Bracket
Maranatha Christian 11, Hoover 6
CV-Calvary Christian 12, Mountain Empire 6
Third Round — Mon., June 14
Challengers Bracket
Orange Glen 12, at CV-Calvary Christian 0
San Ysidro 9, Maranatha Christian 8
Bracket Final — Wed., June 15
Kearny 4, San Ysidro 3 (8 inn.)
Orange Glen 12, at Guajome Park 0
Playback Final — Thurs., June 17
Orange Glen 25, at Guajome Park 6
Championship — Fri,m June 18
Kearny 8, Orange Glen 2

 149,827 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *