Titans, Wolf Pack, Cougars, Eagles place top five

2018 EAST COUNTY PREP WRESTLING

 

2018 Carlsbad Invitational

Brawley 2nd place with 174 – Daniel Romeno 1st at 108 Tony Luis Maldonado, 2nd at 115 Sebastian Flores 5th at 128 Derek Johnson 4th place at 140 Alex Carrillo 2nd at 154 Jose Guiterrez 4th at 154 Abel Favela 3rd at 162 Jayden Smith 1st at 172 Richard Avila 3rd at 287

West Hills 5th with 108 – Justin Zingale 8th place at 128 Ever Dearborn 7th at 140 Norm Stone 5th at 154 Dvir Mona 4th at 162 5th place Ashton McDowell Jake Maheu 5th at 173 Parker Bell 6th at 197 Saul Sanchez 2nd at 222
Scripps Ranch 6th with 83.5 – Luke Bosworth 3rd at 122, Ryan Bethel 4th at 128 Chaz Hallmark 1st at 134
Hilltop 9th with 67.5 – Marc Nunez 4th at 115, Christian Aguilera 6th place at 128 Dominic Gurule Metzig 2nd at 140 Joseph Castillo won in the con champions 154 Thomas Loughner won in the con championships
Helix 11 place with 63.5 –  Isaiah Graves 5th at 115 Alejandro Wilk 2nd at 147 Ty Dean Con Champ at 154
Mater Dei Catholic 14th place with 61.5  – Nicolas Demers 1st at 122
El Cajon Valley 21st with 32 points – Yama Safiullah 2nd at 162
Point Loma 23rd with 25 points – Logan Lumabas 7th at 154
1 Mira Mesa MM 221.0
2 Brawley BRW 174.0
3 Santiago SNT 128.5
4 Poway PWY 116.0
5 West Hills WH 108.0
6 Scripps Ranch A SRA 83.5
7 Ramona RAM 71.0
8 Carlsbad CBD 70.0
9 Hilltop HTP 67.5
10 Escondido ESC 66.5
11 Helix HLX 63.5
12 Torrey Pines TRP 63.0
13 Oceanside OCS 62.0
14 Mater Dei Catholic MDC 61.5
15 Mission Hills MH 59.0
16 Moreno Valley MV 52.0
17 Rancho Buena Vista RBV 47.0
18 La Jolla LJ 40.0
19 Guajome Park GP 37.0
20 Canyon Crest Academy CCA 34.0
21 El Cajon Valley ECV 32.0
22 Army/Navy Academy ANA 25.0
23 Point Loma PL 25.0
24 Maranatha Christian MAR 23.5
25 Sage Creek SGC 18.0
26 Westview WVW 14.0
27 Scripps Ranch B SRB 13.0
28 El Capitan ECP 0.0
29 Mountain Empire

Varsity – 108

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Moreno of Brawley
  • 2nd Place – Allan Hendricks of Santiago
  • 3rd Place – Dominic De`Altonaga of Poway
  • 4th Place – Dean Gallegos of Mission Hills
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Tan Duong of Mira Mesa
  • 6th Place – Kevin Stark of Escondido

1st Place Match

  • Daniel Moreno (Brawley) won by decision over Allan Hendricks (Santiago) (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Dominic De`Altonaga (Poway) won by decision over Dean Gallegos (Mission Hills) (Dec 6-3)

5th Place Match

  • Tan Duong (Mira Mesa) and Kevin Stark (Escondido) (DFF)

Varsity – 115

Guaranteed Places

  • 1st Place – George Aguilar of Carlsbad
  • 2nd Place – Kamren Chau of Mira Mesa
  • 3rd Place – Tony Luis Maldonado of Brawley
  • 4th Place – Marc Nunez of Hilltop
  • 5th Place – Isaiah Graves of Helix
  • 6th Place – Domenic Ramer of Guajome Park
  • 7th Place – Tommy Gillcrist of Canyon Crest Academy
  • 8th Place – Isaac Munoz of Escondido

1st Place Match

  • George Aguilar (Carlsbad) won by decision over Kamren Chau (Mira Mesa) (Dec 5-4)

3rd Place Match

  • Tony Luis Maldonado (Brawley) won by fall over Marc Nunez (Hilltop) (Fall 5:05)

5th Place Match

  • Isaiah Graves (Helix) won by fall over Domenic Ramer (Guajome Park) (Fall 5:50)

7th Place Match

  • Tommy Gillcrist (Canyon Crest Academy) won by decision over Isaac Munoz (Escondido) (Dec 9-7)

Cons. Champ

  • Buzzy Bomberger (La Jolla) won by decision over Eduardo Bernal* (Rancho Buena Vista) (Dec 6-5)

Cons. Champ

  • Carlos Ramirez (Moreno Valley) won by fall over William Funes (West Hills) (Fall 3:44)

Varsity – 122

Guaranteed Places

  • 1st Place – Nicolas Demers of Mater Dei Catholic
  • 2nd Place – Calel Velasco of Mira Mesa
  • 3rd Place – Luke Bosworth of Scripps Ranch A
  • 4th Place – Dorian Sjolund of Carlsbad
  • 5th Place – Cory Horgan of Santiago
  • 6th Place – Alfonso Cruz of Mission Hills

1st Place Match

  • Nicolas Demers (Mater Dei Catholic) won by decision over Calel Velasco (Mira Mesa) (Dec 7-3)

3rd Place Match

  • Luke Bosworth (Scripps Ranch A) won by fall over Dorian Sjolund (Carlsbad) (Fall 5:53)

5th Place Match

  • Cory Horgan (Santiago) won by medical forfeit over Alfonso Cruz (Mission Hills) (MFF)

Varsity – 128

Guaranteed Places

  • 1st Place – Andy Nguyen of Mira Mesa
  • 2nd Place – Michael Aguirre of Oceanside
  • 3rd Place – Ryan Burke of Canyon Crest Academy
  • 4th Place – Ryan Bethel of Scripps Ranch A
  • 5th Place – Sebastian Flores of Brawley
  • 6th Place – Christian Aguilera of Hilltop
  • 7th Place – Brent Barker of Westview
  • 8th Place – Justin Zingale of West Hills

1st Place Match

  • Andy Nguyen (Mira Mesa) won by major decision over Michael Aguirre (Oceanside) (Maj 12-1)

3rd Place Match

  • Ryan Burke (Canyon Crest Academy) won by decision over Ryan Bethel (Scripps Ranch A) (Dec 6-2)

5th Place Match

  • Sebastian Flores (Brawley) won by fall over Christian Aguilera (Hilltop) (Fall 5:58)

7th Place Match

  • Brent Barker (Westview) won by fall over Justin Zingale (West Hills) (Fall 5:41)

Cons. Champ

  • Jacob Bisset (Santiago) won by fall over Andrew Ramos (Helix) (Fall 2:20)

Cons. Champ

  • Evan Loomis (Carlsbad) won by fall over Kylie Bell (Mountain Empire) (Fall 5:30)

Varsity – 134

Guaranteed Places

  • 1st Place – Chaz Hallmark of Scripps Ranch A
  • 2nd Place – Anthony Ching* of Mater Dei Catholic
  • 3rd Place – Preston Brewer of Brawley
  • 4th Place – Kyle Cuttress of Santiago
  • 5th Place – Noah Tolentino of Poway
  • 6th Place – Eddie Chiw of Mira Mesa
  • 7th Place – Cole Kirby of Sage Creek
  • 8th Place – Brandon Ramer of Guajome Park

1st Place Match

  • Chaz Hallmark (Scripps Ranch A) won by major decision over Anthony Ching* (Mater Dei Catholic) (Maj 11-3)

3rd Place Match

  • Preston Brewer (Brawley) won by decision over Kyle Cuttress (Santiago) (Dec 5-4)

5th Place Match

  • Noah Tolentino (Poway) won by decision over Eddie Chiw (Mira Mesa) (Dec 7-3)

7th Place Match

  • Cole Kirby (Sage Creek) won by fall over Brandon Ramer (Guajome Park) (Fall 3:45)

Cons. Champ

  • Ansin Sloat Davis (Rancho Buena Vista) won by fall over Keegan Leonard (La Jolla) (Fall 0:16)

Cons. Champ

  • Isaiah Ramirez* (Brawley) won by decision over Julian Rodriguez (Escondido) (Dec 8-6)

Varsity – 140

Guaranteed Places

  • 1st Place – Trevor Dain of Poway
  • 2nd Place – Dominic Gurule-Metzig of Hilltop
  • 3rd Place – Jeremiah Bondoc* of Mira Mesa
  • 4th Place – Derek Johnston of Brawley
  • 5th Place – Gavin Kaminski of Mira Mesa
  • 6th Place – Maximilian Woroniecki of Ramona
  • 7th Place – Ever Dearborn of West Hills
  • 8th Place – Jack Montoney of Santiago

1st Place Match

  • Trevor Dain (Poway) won by major decision over Dominic Gurule-Metzig (Hilltop) (Maj 8-0)

3rd Place Match

  • Jeremiah Bondoc* (Mira Mesa) won by fall over Derek Johnston (Brawley) (Fall 2:50)

5th Place Match

  • Gavin Kaminski (Mira Mesa) won by decision over Maximilian Woroniecki (Ramona) (Dec 6-2)

7th Place Match

  • Ever Dearborn (West Hills) won by decision over Jack Montoney (Santiago) (Dec 6-2)

Cons. Champ

  • Joey Murgo (Scripps Ranch B) won by fall over Anthony Duong (Helix) (Fall 3:30)

Cons. Champ

  • Brandon Stadtherr (Scripps Ranch A) won by decision over Jacob Soni (Canyon Crest Academy) (Dec 5-2)

Varsity – 147

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Morales of Poway
  • 2nd Place – Alejandro Wilk of Helix
  • 3rd Place – Garrett Manigbas of Santiago
  • 4th Place – Gunner Velasco of Mira Mesa
  • 5th Place – Minjun Kim of Westview
  • 6th Place – Shankar Torres of Canyon Crest Academy
  • 7th Place – Miguel Rojas of Sage Creek
  • 8th Place – John Vargo of Torrey Pines

1st Place Match

  • Christian Morales (Poway) won by fall over Alejandro Wilk (Helix) (Fall 5:41)

3rd Place Match

  • Garrett Manigbas (Santiago) won by medical forfeit over Gunner Velasco (Mira Mesa) (MFF)

5th Place Match

  • Minjun Kim (Westview) won by medical forfeit over Shankar Torres (Canyon Crest Academy) (MFF)

7th Place Match

  • Miguel Rojas (Sage Creek) won by fall over John Vargo (Torrey Pines) (Fall 3:18)

Cons. Champ

  • James Hilley (Point Loma) won by fall over Chris Ayala (Moreno Valley) (Fall 0:45)

Cons. Champ

  • Elias Munoz (Rancho Buena Vista) won by fall over Santiago Garcia – Rodriguez* (Rancho Buena Vista) (Fall 2:09)

Varsity – 154

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeffrey Ramsthaler of Ramona
  • 2nd Place – Alan Carrillo of Brawley
  • 3rd Place – Aethen Escamilla of Rancho Buena Vista
  • 4th Place – Jose Guiterrez* of Brawley
  • 5th Place – Norman Stone of West Hills
  • 6th Place – Antonio Torres of Carlsbad
  • 7th Place – Logan Lumabas of Point Loma
  • 8th Place – Kameron Ortega of Oceanside

1st Place Match

  • Jeffrey Ramsthaler (Ramona) won by fall over Alan Carrillo (Brawley) (Fall 1:59)

3rd Place Match

  • Aethen Escamilla (Rancho Buena Vista) won by fall over Jose Guiterrez* (Brawley) (Fall 3:00)

5th Place Match

  • Norman Stone (West Hills) won by fall over Antonio Torres (Carlsbad) (Fall 3:45)

7th Place Match

  • Logan Lumabas (Point Loma) won by medical forfeit over Kameron Ortega (Oceanside) (MFF)

Cons. Champ

  • Joseph Castillo* (Hilltop) won by decision over Bryce Megna* (Ramona) (Dec 7-4)

Cons. Champ

  • Ty Dean (Helix) won by decision over Thomas Loughner (Hilltop) (Dec 6-4)

Varsity – 162

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devhante Hayes of Mira Mesa
  • 2nd Place – Yama Safiullah of El Cajon Valley
  • 3rd Place – Abel Favela of Brawley
  • 4th Place – Dvir Mona of West Hills
  • 5th Place – Ashton McDowell* of West Hills
  • 6th Place – Alexander Howell of Torrey Pines
  • 7th Place – Jacob Byrd of Poway
  • 8th Place – Francisco Senteno of Mission Hills

1st Place Match

  • Devhante Hayes (Mira Mesa) won by decision over Yama Safiullah (El Cajon Valley) (Dec 6-3)

3rd Place Match

  • Abel Favela (Brawley) won by fall over Dvir Mona (West Hills) (Fall 2:26)

5th Place Match

  • Ashton McDowell* (West Hills) won by fall over Alexander Howell (Torrey Pines) (Fall 2:45)

7th Place Match

  • Jacob Byrd (Poway) won by medical forfeit over Francisco Senteno (Mission Hills) (MFF)

Cons. Champ

  • Alan Reinicke (Helix) won by fall over Chase Recor (Escondido) (Fall 2:38)

Cons. Champ

  • Marcos Morales (Mater Dei Catholic) won by fall over Tanner Shimp (La Jolla) (Fall 1:42)

Varsity – 172

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jayden Smith of Brawley
  • 2nd Place – Noah Rupp of Maranatha Christian
  • 3rd Place – Timothy Hill of Mira Mesa
  • 4th Place – Brendon Collier of Poway
  • 5th Place – Jake Maheu of West Hills
  • 6th Place – Broc Holabird of Ramona
  • 7th Place – Stephen Lanier of Army/Navy Academy
  • 8th Place – Austin Chacon of Guajome Park

1st Place Match

  • Jayden Smith (Brawley) won by fall over Noah Rupp (Maranatha Christian) (Fall 4:31)

3rd Place Match

  • Timothy Hill (Mira Mesa) won by fall over Brendon Collier (Poway) (Fall 4:38)

5th Place Match

  • Jake Maheu (West Hills) won by fall over Broc Holabird (Ramona) (Fall 2:41)

7th Place Match

  • Stephen Lanier (Army/Navy Academy) won by decision over Austin Chacon (Guajome Park) (Dec 12-5)

Cons. Champ

  • Antonio Naya* (Ramona) won by fall over Davis Pond (Scripps Ranch A) (Fall 2:15)

Cons. Champ

  • David Bernstein (Torrey Pines) won by fall over David Bell* (Army/Navy Academy) (Fall 5:39)

Varsity – 184

Guaranteed Places

  • 1st Place – Peter Thomas of Torrey Pines
  • 2nd Place – Travis Henderson of Santiago
  • 3rd Place – Christian Silva of Mater Dei Catholic
  • 4th Place – Mario Albarran* of Rancho Buena Vista
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Will Burris of Poway
  • 6th Place – Ian Tully of Rancho Buena Vista

1st Place Match

  • Peter Thomas (Torrey Pines) won by fall over Travis Henderson (Santiago) (Fall 4:32)

3rd Place Match

  • Christian Silva (Mater Dei Catholic) won in double overtime over Mario Albarran* (Rancho Buena Vista) (2-OT 5-4)

5th Place Match

  • Ian Tully (Rancho Buena Vista) and Will Burris (Poway) (DFF)

Varsity – 197

Guaranteed Places

  • 1st Place – Shane Hansen of Oceanside
  • 2nd Place – Antonio Ramirez of Escondido
  • 3rd Place – Nicholas Pira of Guajome Park
  • 4th Place – Juan Camacho of Mira Mesa
  • 5th Place – Joshua Jasso of La Jolla
  • 6th Place – Parker Bell of West Hills

1st Place Match

  • Shane Hansen (Oceanside) won by decision over Antonio Ramirez (Escondido) (Dec 9-6)

3rd Place Match

  • Nicholas Pira (Guajome Park) won by rule over Juan Camacho (Mira Mesa) (RULE)

5th Place Match

  • Joshua Jasso (La Jolla) won by rule over Parker Bell (West Hills) (RULE)

Varsity – 222

Guaranteed Places

  • 1st Place – Christian Settecase of Santiago
  • 2nd Place – Saul Sanchez of West Hills
  • 3rd Place – Uiti Moe of Moreno Valley
  • 4th Place – Jayce Jovero of Mission Hills
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Josh DIaz of Ramona
  • 6th Place – Melvin Pasqual of Escondido

1st Place Match

  • Christian Settecase (Santiago) won by decision over Saul Sanchez (West Hills) (Dec 13-7)

3rd Place Match

  • Uiti Moe (Moreno Valley) won by decision over Jayce Jovero (Mission Hills) (Dec 5-2)

5th Place Match

  • Josh DIaz (Ramona) and Melvin Pasqual (Escondido) (DFF)

Varsity – 287

Guaranteed Places

  • 1st Place – Elijah Joseph of Mira Mesa
  • 2nd Place – Fiti Moe* of Moreno Valley
  • 3rd Place – Richard Avila of Brawley
  • 4th Place – Stephen Wei of Army/Navy Academy
  • 5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
  • 6th Place – Johnathan Villa of Moreno Valley
  • 6th Place – Juan Sanchez of Carlsbad

1st Place Match

  • Elijah Joseph (Mira Mesa) won by fall over Fiti Moe* (Moreno Valley) (Fall 1:24)

3rd Place Match

  • Richard Avila (Brawley) won by fall over Stephen Wei (Army/Navy Academy) (Fall 2:25)

5th Place Match

  • Johnathan Villa (Moreno Valley) and Juan Sanchez (Carlsbad) (DFF)

Olympian High School wins 2018 Battle at the Beach at MarVista High

1 Olympian OLYM 217.0
2 Patrick Henry PH 205.0
3 Steele Canyon STC 156.0
4 Granite Hills GH 154.5
5 Bonita Vista BV 115.5
6 Poway PWY 95.0
7 San Ysidro SY 88.0
8 Grossmont GROS 83.0
9 Holtville HTV 77.0
10 Monte Vista (Spring Valley) MV 68.0
11 Mar Vista MAV 51.0
12 Calexico CLX 50.0
13 Calipatria CLP 42.0
14 San Diego SD 37.5
15 Clairemont CLM 36.0
16 Castle Park CP 25.0
17 Cathedral Catholic CC 19.0
18 Montgomery MON 16.5
19 Vincent Memorial VM 15.0
20 Sweetwater SUHS 3.0
21 High Tech San Diego HTSD

Varsity – 106

Guaranteed Places

  • 1st Place – Logan Robinson of Steele Canyon
  • 2nd Place – Donovan Johnston of Holtville
  • 3rd Place – Antonio Escandon of Calexico
  • 4th Place – Kailey Smith of Granite Hills
  • 5th Place – Ethan Keck of Patrick Henry
  • 6th Place – Jake Reedholm of Clairemont

1st Place Match

  • Logan Robinson (Steele Canyon) won by fall over Donovan Johnston (Holtville) (Fall 5:13)

3rd Place Match

  • Antonio Escandon (Calexico) won by decision over Kailey Smith (Granite Hills) (Dec 5-0)

5th Place Match

  • Ethan Keck (Patrick Henry) won by fall over Jake Reedholm (Clairemont) (Fall 1:54)

Varsity – 113

Guaranteed Places

  • 1st Place – Zachary Ikaika Ramos of Olympian
  • 2nd Place – Joshua Ryan of Granite Hills
  • 3rd Place – Emilio Bilbo of Steele Canyon
  • 4th Place – Jahnick De La Cruz of Monte Vista (Spring Valley)
  • 5th Place – Logan Kalica of Patrick Henry
  • 6th Place – Cameron Alanis of Bonita Vista

1st Place Match

  • Zachary Ikaika Ramos (Olympian) won by major decision over Joshua Ryan (Granite Hills) (Maj 11-1)

3rd Place Match

  • Emilio Bilbo (Steele Canyon) won by major decision over Jahnick De La Cruz (Monte Vista (Spring Valley)) (Maj 17-5)

5th Place Match

  • Logan Kalica (Patrick Henry) won by fall over Cameron Alanis (Bonita Vista) (Fall 0:30)

Varsity – 120

Guaranteed Places

  • 1st Place – Israel Ramirez of San Ysidro
  • 2nd Place – Julian Winnie of Mar Vista
  • 3rd Place – Anthony Bercu of Patrick Henry
  • 4th Place – Jaydon Caoile of Olympian
  • 5th Place – Adrian Plasencia* of San Ysidro
  • 6th Place – Zachary Ehrlich of San Diego

1st Place Match

  • Israel Ramirez (San Ysidro) won by major decision over Julian Winnie (Mar Vista) (Maj 10-0)

3rd Place Match

  • Anthony Bercu (Patrick Henry) won by fall over Jaydon Caoile (Olympian) (Fall 3:50)

5th Place Match

  • Adrian Plasencia* (San Ysidro) won by fall over Zachary Ehrlich (San Diego) (Fall 1:45)

Varsity – 126

Guaranteed Places

  • 1st Place – Alexander Schwaebe of San Diego
  • 2nd Place – Payton Iten of Holtville
  • 3rd Place – Evan Adler of Patrick Henry
  • 4th Place – Randall Lockwood of Steele Canyon
  • 5th Place – Andres Lazarraga of San Ysidro
  • 6th Place – Mario Lopez of Montgomery

1st Place Match

  • Alexander Schwaebe (San Diego) won by fall over Payton Iten (Holtville) (Fall 0:22)

3rd Place Match

  • Evan Adler (Patrick Henry) won by decision over Randall Lockwood (Steele Canyon) (Dec 1-0)

5th Place Match

  • Andres Lazarraga (San Ysidro) won by fall over Mario Lopez (Montgomery) (Fall 2:11)

Varsity – 132

Guaranteed Places

  • 1st Place – Sebastian Coates of Grossmont
  • 2nd Place – William Walden of Poway
  • 3rd Place – Chase Castleberry* of Poway
  • 4th Place – Cade J Harbin of Olympian
  • 5th Place – Nico Salmeri of Cathedral Catholic
  • 6th Place – Joel Arias* of Steele Canyon

1st Place Match

  • Sebastian Coates (Grossmont) won by fall over William Walden (Poway) (Fall 1:21)

3rd Place Match

  • Chase Castleberry* (Poway) won by fall over Cade J Harbin (Olympian) (Fall 3:18)

5th Place Match

  • Nico Salmeri (Cathedral Catholic) won by rule over Joel Arias* (Steele Canyon) (RULE)

Varsity – 138

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ezra Cardenas of Steele Canyon
  • 2nd Place – Bailey Christian of Granite Hills
  • 3rd Place – Jason Harlan of Bonita Vista
  • 4th Place – Hasan Almwali of Grossmont
  • 5th Place – Kainoa Nocum of Poway
  • 6th Place – Edwin Ramirez of Patrick Henry

1st Place Match

  • Ezra Cardenas (Steele Canyon) won by decision over Bailey Christian (Granite Hills) (Dec 8-6)

3rd Place Match

  • Jason Harlan (Bonita Vista) won by rule over Hasan Almwali (Grossmont) (RULE)

5th Place Match

  • Kainoa Nocum (Poway) won by rule over Edwin Ramirez (Patrick Henry) (RULE)

Varsity – 145

Guaranteed Places

  • 1st Place – Gavin Hingtgen of Patrick Henry
  • 2nd Place – Jordan Bendorf of Bonita Vista
  • 3rd Place – Bryce Christian of Granite Hills
  • 4th Place – Mico Gonzalez of Olympian
  • 5th Place – Sebastian Garcia of Monte Vista (Spring Valley)
  • 6th Place – Jeffrey Lamouree of Poway

1st Place Match

  • Gavin Hingtgen (Patrick Henry) won by major decision over Jordan Bendorf (Bonita Vista) (Maj 11-1)

3rd Place Match

  • Bryce Christian (Granite Hills) won in double overtime over Mico Gonzalez (Olympian) (2-OT 4-3)

5th Place Match

  • Sebastian Garcia (Monte Vista (Spring Valley)) won by rule over Jeffrey Lamouree (Poway) (RULE)

Varsity – 152

Guaranteed Places

  • 1st Place – Daniel Reyes of Bonita Vista
  • 2nd Place – Jacob Miller of Patrick Henry
  • 3rd Place – Erik Hofer of Clairemont
  • 4th Place – Caleb Chambers of Holtville
  • 5th Place – Josh Runge of Granite Hills
  • 6th Place – Hunter Gordon of Grossmont

1st Place Match

  • Daniel Reyes (Bonita Vista) won by major decision over Jacob Miller (Patrick Henry) (Maj 11-2)

3rd Place Match

  • Erik Hofer (Clairemont) won by rule over Caleb Chambers (Holtville) (RULE)

5th Place Match

  • Josh Runge (Granite Hills) won by fall over Hunter Gordon (Grossmont) (Fall 2:52)

Varsity – 160

Guaranteed Places

  • 1st Place – Noland Ange of Calipatria
  • 2nd Place – Mark Davydov of Poway
  • 3rd Place – Marko Alvarez of Olympian
  • 4th Place – Guillermo Anguiano of Castle Park
  • 5th Place – Nathaniel Bingham of Mar Vista
  • 6th Place – Aidan Keck of Patrick Henry

1st Place Match

  • Noland Ange (Calipatria) won by fall over Mark Davydov (Poway) (Fall 1:58)

3rd Place Match

  • Marko Alvarez (Olympian) won by rule over Guillermo Anguiano (Castle Park) (RULE)

5th Place Match

  • Nathaniel Bingham (Mar Vista) won by rule over Aidan Keck (Patrick Henry) (RULE)

Varsity – 170

Guaranteed Places

  • 1st Place – David Lipscomb of Steele Canyon
  • 2nd Place – Rylen J Gregorio of Olympian
  • 3rd Place – Zavion Guy of Patrick Henry
  • 4th Place – Sebastien Giurea of Poway
  • 5th Place – Emiliano Virgen Gonzalez of Grossmont
  • 6th Place – Ruben Fernandez of San Ysidro

1st Place Match

  • David Lipscomb (Steele Canyon) won by fall over Rylen J Gregorio (Olympian) (Fall 3:24)

3rd Place Match

  • Zavion Guy (Patrick Henry) won by fall over Sebastien Giurea (Poway) (Fall 3:04)

5th Place Match

  • Emiliano Virgen Gonzalez (Grossmont) won by fall over Ruben Fernandez (San Ysidro) (Fall 4:12)

Varsity – 182

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jeremiah Satberry of Granite Hills
  • 2nd Place – Tyshawn N Anderson of Olympian
  • 3rd Place – David Hetter of Patrick Henry
  • 4th Place – Jeremy Schexnider of Mar Vista
  • 5th Place – Max Guilen of Vincent Memorial
  • 6th Place – Jarren Fabunan of San Ysidro

1st Place Match

  • Jeremiah Satberry (Granite Hills) won by decision over Tyshawn N Anderson (Olympian) (Dec 3-2)

3rd Place Match

  • David Hetter (Patrick Henry) won by fall over Jeremy Schexnider (Mar Vista) (Fall 3:16)

5th Place Match

  • Max Guilen (Vincent Memorial) won by fall over Jarren Fabunan (San Ysidro) (Fall 4:50)

Varsity – 195

Guaranteed Places

  • 1st Place – John A Johnson of Olympian
  • 2nd Place – Noah Lambert of Monte Vista (Spring Valley)
  • 3rd Place – Kellen Foster of Patrick Henry
  • 4th Place – Diego Zatarain of Calexico
  • 5th Place – Conner Haugk of Poway
  • 6th Place – Jaden Valerio of San Ysidro

1st Place Match

  • John A Johnson (Olympian) won by decision over Noah Lambert (Monte Vista (Spring Valley)) (Dec 10-6)

3rd Place Match

  • Kellen Foster (Patrick Henry) won by rule over Diego Zatarain (Calexico) (RULE)

5th Place Match

  • Conner Haugk (Poway) won by major decision over Jaden Valerio (San Ysidro) (Maj 9-1)

Varsity – 220

Guaranteed Places

  • 1st Place – Damian Hidalgo of Granite Hills
  • 2nd Place – Michael Miller of Bonita Vista
  • 3rd Place – Shaihi Q Baker of Olympian
  • 4th Place – Jamison Ange of Calipatria
  • 5th Place – Camilo Marizcal of San Ysidro
  • 6th Place – Daniel Acevedo of Poway

1st Place Match

  • Damian Hidalgo (Granite Hills) won by decision over Michael Miller (Bonita Vista) (Dec 5-2)

3rd Place Match

  • Shaihi Q Baker (Olympian) won by decision over Jamison Ange (Calipatria) (Dec 6-5)

5th Place Match

  • Camilo Marizcal (San Ysidro) won by fall over Daniel Acevedo (Poway) (Fall 2:26)

Varsity – 285

Guaranteed Places

  • 1st Place – Luis A Castro of Olympian
  • 2nd Place – Joshua Constancio of Steele Canyon
  • 3rd Place – Darryn White of Grossmont
  • 4th Place – Jovanni Mendoza of Monte Vista (Spring Valley)
  • 5th Place – Issac Gonzalez of Holtville
  • 6th Place – Jacob Nunez* of Granite Hills

1st Place Match

  • Luis A Castro (Olympian) won by fall over Joshua Constancio (Steele Canyon) (Fall 1:42)

3rd Place Match

  • Darryn White (Grossmont) won by fall over Jovanni Mendoza (Monte Vista (Spring Valley)) (Fall 4:00)

5th Place Match

  • Issac Gonzalez (Holtville) won by rule over Jacob Nunez* (Granite Hills) (RULE)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.