East County Sports

2021 CIFSDS GIRLS BASKETBALL PLAYOFFS

Grossmont senior Daneca Perez / P.J. Panebianco

2021 EAST COUNTY PREP GIRLS BASKET

CIFSDS CHAMPIONSHIPS
2021 GIRLS BASKETBALL
OPEN DIVISION
Quarterfinals

Sat., une 5
(1) Cathedral Catholic 61, (8) Mater Dei Catholic 54
(4) Mission Hills 61, (5) Carlsbad 46
(3) Bonita Vista 66, (3) The Bishop’s57
(2) La Jolla Country Day 63, (7) Mount Miguel36
Semifinals
Tue., June 9

Mission Hills at Cathedral Catholic
Bonita Vista at La Jolla Country Day
Championship
Sat., June 12, 5 p.m.
DIVISION I
First Round
Wed., June 2

(1) San Marcos – bye
(8) Del Norte 65, (9) Scripps Ranch 39
(5) Christian 56, (12) Torrey Pines 46
(4) El Camino 66, (13) Serra 25
(3) Rancho Bernardo 42, (14) Imperial 23
(6) Mission Vista 50, (11) Poway 40
(7) El Capitan 48, (10) La Costa Canyon 24
(2) Westview 74, (15) Otay Ranch 47
Quarterfinals
Sat., June 5

Del Norte 59, at San Narcos 56
El Camino 63, Christian 60
Rancho Bernardo 65, Mission Vista 29
Westview 54, El Capitan 39
Semifinals
Tue., June 8

Del Norte at El Camino
Rancho Bernasrdo at Westviuew
Championship
Sat., June 12, 2 p.m.
DIVISION II
Quarterfinals
Wed., June 2

(1) Our Lady of Peace 41, (16) Chula Vista 29
(8) Holtville 49, (8) Francis Oarker 46
(5) Olympisn 42, (12) Mira Mesa 26
(4) San Dieguito 50, (13) Mt. Carmel 41
(3) Eastlake 54, (14) Madison 35
(6) Helix 53, (11) Lincoln 49
(10) Morse 55, (7) Coronado 46
(2) Grossmont, (15) University City 33
Quarterfinals
Sat., June 5

Our Lady of Peace 48, Holtville 40
San Dieguito 36, Olympian 29
Eastlake 42, Helix 25
Grossmont 48, Morse 34
Semifinala
Wed., June 9

San Dieguito at Our Lady of Peace
Eastlake at Grossmont
Championship
Fri., June 11, 7:30 p.m.,
DIVISION III
First Round
Wed., June 2

(1) Fallbrook – ye
(9) Santana 40,at (8) Castle Park 35
(5) Sage Creek 45, (12) Calexico 37
(4) Ramona 74, (12) Escondido Charter 27
(3) Liberty Charter 51, (14) Canyon Crest 27
(6) Hilltop 36, (11) San Diego HS 33
(10) Rancho buena Vista 58, (7) West Hills 37
(2) St. Joseph – bye
Quarterfinals
Sat., June 5

Fallbrook 51, Santana 16
Sage Creek 36, at Ramona 30
Liberty Charter 60, Hilltop 37
St. Joseph 66, Rancho Buena Vista 35
Semifinals
Tue., June 8

Sage Creek at Fallbrook
Liberty Charterr at St. Joseph
Championship
Thurs., June 10, 4:30 p.m.
DIVISION IV
First Round
Wed., June 2

(1) Maranatha Christian 65, (16) Sweetwater 16
(8) Oceanside 47, (9) Granite Hills 35
(5) Vincent Memorial 94, (12) Orange Glen 53
(4) Hoover 57, (13) Patrick Henry 42
(3) Classical 77, (14) Mountan Empire 15
(6) San Ysidro 54, 11) ECVHS 38
(7) Valley Center 43, (10) Steele Canyon 41
(2) Monte Vista 64, (15) La Jolla 25
Quarterfinals
Sat., June 5
Oceanside 57, Maranatha Christian 56
Hoover 57, Vincent Memrial 53
Classical Academy 35, San Ysidro 23
Monte Vista 75, Valley Center 58
Semifinals
Wed., June 9

Oceanside at Hoover
Classical Acadermy at Monte Vista
Championship
Fri., June 11.m., 7:30 p
DIVISION V
First Round
Tue., June 2

(1) CV-Victory Christian – bye
(9) EC-Central 38, at (8) SD-Southwest 35 (Thurs.)
(5) Kearny 66, (12) The Rock 5 (five)
(4) NC-High Tech – bye
(3) Crawford – bye
(11) Del Lago 41, (6) Bayfront Charter 37
(10) The Cambridge at (7) Mable O’Farrell (Thurs.), late
(2) SD-High Tech – bye
Quarterfinals
Sat., June 5

CV-Victory Christian 48, E-entral 30
Kearny 43, at NC-High Tech 33
Crawford 48, Del Lago 39
Cambridge-O’Farrell winner at (2) SD-High Tech
Semifinals
Tue., June 8

Kearny at CV-Victor Christian
Crawford vs TBD
Champiosnhip
Thurs., June 10, 4:30 p.m.

BALL

 407,323 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *