East County Sports

Eagles edge Brawley to win Invitational

2021-22 EAST COUNTY PREP WRESTLING

 

1 Granite Hills 186.5

2 Brawley 186.0

3 Mira Mesa 131.0

4 West Hills 109.0

5 Patrick Henry 85.0

6 Olympian 70.5

7 El Camino 60.0

8 Bonita Vista 56.0

9  Saint Augustine 50.0

10 El Capitan 45.5

11 Grossmont 45.0

12 Valhalla 44.0

13 Mater Dei Catholic 43.5

14 Orange Glen 43.0

15 Calipatria 26.0

16 Monte Vista 23.0

17 Point Loma 21.5

18 Coastal Acadamey 19.0

19 Oceanside 18.0

20 Hoover 16.0

21 Morse 3.0

107

Guaranteed Places

  • 1st Place – Abram Cline of Olympian
  • 2nd Place – Michael Krause of Patrick Henry
  • 3rd Place – Evan Velez of Brawley
  • 4th Place – Justin Martinez of Brawley

1st Place Match

  • Abram Cline (Olympian) won by major decision over Michael Krause (Patrick Henry) (Maj 12-0)

3rd Place Match

  • Evan Velez (Brawley) won by tech fall over Justin Martinez (Brawley) (TF 17-0)

114

Guaranteed Places

  • 1st Place – Jacob Barnes of Grossmont
  • 2nd Place – Phong Tran of Mira Mesa
  • 3rd Place – Riley Jones of El Capitan
  • 4th Place – Alex Adler of Patrick Henry

1st Place Match

  • Jacob Barnes (Grossmont) won by major decision over Phong Tran (Mira Mesa) (Maj 14-4)

3rd Place Match

  • Riley Jones (El Capitan) won by tech fall over Alex Adler (Patrick Henry) (TF 20-4)

121

Guaranteed Places

  • 1st Place – Camren Carmickle of Granite Hills
  • 2nd Place – Jose Espinoza of Brawley
  • 3rd Place – Adrian Bowcutt of El Camino
  • 4th Place – Wyatt Costa of Olympian

1st Place Match

  • Camren Carmickle (Granite Hills) won by fall over Jose Espinoza (Brawley) (Fall 3:46)

3rd Place Match

  • Adrian Bowcutt (El Camino) won by decision over Wyatt Costa (Olympian) (Dec 4-0)

127

Guaranteed Places

  • 1st Place – Keith Moreno of Mater Dei Catholic
  • 2nd Place – Mason Navarro of Brawley
  • 3rd Place – Ryan Carroll of Granite Hills
  • 4th Place – Jareth Marmolejo of Olympian

1st Place Match

  • Keith Moreno (Mater Dei Catholic) won by decision over Mason Navarro (Brawley) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Ryan Carroll (Granite Hills) won by no contest over Jareth Marmolejo (Olympian) (NC)

133

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devon Wells of Granite Hills
  • 2nd Place – Isaac Lopez of Bonita Vista
  • 3rd Place – Payton Oliver of Mira Mesa
  • 4th Place – Roy Rivas of Patrick Henry

1st Place Match

  • Devon Wells (Granite Hills) won by forfeit over Isaac Lopez (Bonita Vista) (FF)

3rd Place Match

  • Payton Oliver (Mira Mesa) won by decision over Roy Rivas (Patrick Henry) (Dec 10-4)

139

Guaranteed Places

  • 1st Place – Collin Guffey of Granite Hills
  • 2nd Place – Denzil Duenas of Brawley
  • 3rd Place – Peter Nguyen of Mira Mesa
  • 4th Place – Pedro Jackson of Calipatria

1st Place Match

  • Collin Guffey (Granite Hills) won by fall over Denzil Duenas (Brawley) (Fall 1:30)

3rd Place Match

  • Peter Nguyen (Mira Mesa) won by no contest over Pedro Jackson (Calipatria) (NC)

146

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joey Navarro of Brawley
  • 2nd Place – Liam Correa of El Camino
  • 3rd Place – Blaze Ackerman of Saint Augustine
  • 4th Place – Zach Waterhouse of Granite Hills

1st Place Match

  • Joey Navarro (Brawley) won by major decision over Liam Correa (El Camino) (Maj 19-9)

3rd Place Match

  • Blaze Ackerman (Saint Augustine) won by decision over Zach Waterhouse (Granite Hills) (Dec 6-1)

153

Guaranteed Places

  • 1st Place – Tyler Davis of West Hills
  • 2nd Place – John Catungal of Mira Mesa
  • 3rd Place – Jacob Lozano of Patrick Henry
  • 4th Place – Oscar Perez of Olympian

1st Place Match

  • Tyler Davis (West Hills) won by decision over John Catungal (Mira Mesa) (Dec 3-1)

3rd Place Match

  • Jacob Lozano (Patrick Henry) won by no contest over Oscar Perez (Olympian) (NC)

161

Guaranteed Places

  • 1st Place – Ryder Dearborn of West Hills
  • 2nd Place – Zahi Davis of Monte Vista
  • 3rd Place – Perfect Land of Hoover
  • 4th Place – Isaac Romero of Bonita Vista

1st Place Match

  • Ryder Dearborn (West Hills) won by fall over Zahi Davis (Monte Vista) (Fall 3:15)

3rd Place Match

  • Perfect Land (Hoover) won by no contest over Isaac Romero (Bonita Vista) (NC)

171

Guaranteed Places

  • 1st Place – Devhante Hayes of Mira Mesa
  • 2nd Place – Alejandro Flores of Brawley
  • 3rd Place – Ezra Moore of Valhalla
  • 4th Place – Cezer Aguilar of West Hills

1st Place Match

  • Devhante Hayes (Mira Mesa) won by major decision over Alejandro Flores (Brawley) (Maj 13-5)

3rd Place Match

  • Ezra Moore (Valhalla) won by fall over Cezer Aguilar (West Hills) (Fall 2:04)

183

Guaranteed Places

  • 1st Place – Carson Boehm of Granite Hills
  • 2nd Place – Eric Lam of Mira Mesa
  • 3rd Place – Anthony Coyle of Valhalla
  • 4th Place – Harrison Quinto of Saint Augustine

1st Place Match

  • Carson Boehm (Granite Hills) won by decision over Eric Lam (Mira Mesa) (Dec 6-5)

3rd Place Match

  • Anthony Coyle (Valhalla) won by decision over Harrison Quinto (Saint Augustine) (Dec 11-5)

196

Guaranteed Places

  • 1st Place – Steven Solis of Brawley
  • 2nd Place – Kevin Clements of Saint Augustine
  • 3rd Place – David Lowen of Point Loma
  • 4th Place – Cody Musser of West Hills

1st Place Match

  • Steven Solis (Brawley) won by fall over Kevin Clements (Saint Augustine) (Fall 3:42)

3rd Place Match

  • David Lowen (Point Loma) won by fall over Cody Musser (West Hills) (Fall 0:28)

221

Guaranteed Places

  • 1st Place – Joey Smith of Granite Hills
  • 2nd Place – Alec Peckman of Granite Hills
  • 3rd Place – Ethan Nye of Orange Glen
  • 4th Place – Ryan Reukema of Coastal Acadamey

1st Place Match

  • Joey Smith (Granite Hills) won by forfeit over Alec Peckman (Granite Hills) (FF)

3rd Place Match

  • Ethan Nye (Orange Glen) won by fall over Ryan Reukema (Coastal Academy) (Fall 0:56)

286

Guaranteed Places

  • 1st Place – Bernie Bustamante of Brawley
  • 2nd Place – Jeffrey Dotson of Patrick Henry
  • 3rd Place – Logan Ransdell of Granite Hills
  • 4th Place – Lance Briseno of West Hills

1st Place Match

  • Bernie Bustamante (Brawley) won by fall over Jeffrey Dotson (Patrick Henry) (Fall 1:31)

3rd Place Match

  • Logan Ransdell (Granite Hills) won by no contest over Lance Briseno (West Hills) (NC)

 41 total views,  1 views today

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *